مارکوس شریدان

5 درس بزرگ از داستان موفقیت مارکوس شریدان

زمان مطالعه : 6 دقیقه
نویسنده: حامد نیرومند

4.7/5

شروع موفق:

مارکوس شریدان شخصی امریکایی که به همراه دوست و شریک خودش در سال 2001 اقدام به تاسیس شرکتی در حوزه ی ساخت استخر و جکوزی خانگی کردند. نام شرکت رو هم River به معنی رودخانه گذاشتند. همه چیز عالی شروع شد و شرکت خیلی سریع روی مسیر موفقیت گام برداشت. اونها بعد از مدتی به سفارش 6 الی 7 استخر و جکوزی در ماه رسیدند. مارکوس و شریکش 16 کارمند داشتند و شرکتشون سودآوری بسیار مناسبی داشت تا 7 سال بعد از تاسیس ناخواسته گرفتار یک اتفاق غیر منتظره شدند…

وقتی ورق برگشت: آغاز ورشکستگی

در سال 2008 کشور امریکا دچار رکود اقتصادی شد. شرکت ریور خیلی سریع با افت سفارشات رو به رو شد. مارکوس به زور موفق به دریافت 2 سفارش در ماه میشد. چندین ماه برای جبران هزینه ها و پرداخت حقوق کارمندان، مارکوس و شریکش از پس انداز شخصی هزینه می کردند. اوضاع وقتی بدتر شد که به زمستان سال 2009 رسیدند. در این ماهها بسیاری از مشتریان سفارشات خودشون رو لغو کردند و شرکت ریور موظف به بازگشت پول اونها بود. اوضاع هر روز بدتر میشد و شرکت در شرف ورشکستگی و سقوط قرار داشت. 

آخرین فرصت برای نجات از سقوط :

مارکوس شریدان که اصلا دلش نمی خواست با شکست روبرو بشه و در این ماهها بیشترین فشار رو متحمل میشد، تصمیم به کاهش هزینه ها کرد. او تصمیم گرفت هزینه ی تبلیغات رادیویی و تلویزیونی رو حذف کنه و به فکر جذب مشتری از روش های کم هزینه تر باشه. مارکوس که فشار طاقت فرسایی رو متحمل میشد، از اون روزها به عنوان بدترین روزهای عمرش یاد کرده. بعد از تحقیقات و سرچ زیاد با موضوع بازاریابی درونگرا آشنا شد. این نوع بازاریابی که درواقع بازاریابی با استفاده از تولید محتوا بود و به جذب مشتری از طریق تولید محتوا اشاره داشت. مارکوس با توجه به دانش کمی که در زمینه ی راه اندازی وبسایت داشت،  تصمیم به راه اندازی وبسایت شرکت ریور گرفت. با تحقیقاتی که انجام داد شروع به تولید محتوا در زمینه ی فعالیت های شرکت ریور کرد. یعنی انتشار مطالب در خصوص استخر و جکوزی خانگی. اما چطوری ؟؟؟

معجزه ی تولید محتوا :

برای تولید محتوا سعی کرد به سوالاتی که این مدت مشتریان از اون می پرسیدن پاسخ بده و اون ها رو در قالب مقاله در وبسایت شرکت منتشر کنه. اون میگه تمام سوالات پرتکراری که در این چند سال از مشتریان دریافت می کردم رو لیست کردم و برای هرکدوم یک مقاله نوشتم. مارکوس هر شب بعد از برگشت از شرکت اقدام به تولید محتوا و انتشار اون در وبسایت میکرد. نتیجه چی شد؟ خیلی از مشتریان بعد از سرچ کردن سوالاتشون با وبسایت ریور روبرو میشدند و به سمت اون هدایت می شدند. در نتیجه با برطرف شدن ابهامات ذهن مشتریان اونها اعتماد بیشتری به ریور کردند و در کوتاه مدت سفارشات بیشتر شد و شرکت ریور از ورشکستگی نجات پیدا کرد. همچنین وبسایت شرکت هم با رشد بازدید کننده روبرو شد.

آینده ی جالب مارکوس شریدان: 

شاید براتون جالب باشه که شریدان بعد از مدتی که شرکت به سود آوری قابل توجهی رسید، اون کار رو رها کرد و الان در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ یا همون بازاریابی دیجیتال فعالیت می کنه! البته همچنان یک سوم سهام شرکت ریور رو هم داره. اون معتقده که رسیدن به سود آوری زیاد و موفقیت در بازارهای مالی ، فقط از راه تولید محتوای اصولی و درست امکان پذیر هست. 

درسهای مفید از زندگی مارکوس شریدان: 

زندگی افراد موفق مسیر درستی رو پیش پای ما میذاره، به شرطی که نکته سنج باشیم و از اونها درس بگیریم. مسیر موفقیت به شکست و نجات از سقوط این فرد هم برای کسایی که شغل و کسب و کاری دارند میتونه پر از درس باشه. قطعا خیلی از ماها با این روز ها روبرو بودیم، گرفتن تصمیمات منطقی و درست میتونه ما رو نه تنها از شکست نجات بده بلکه میتونه موفق تر از قبل کنه. اما نکات زندگی کاری مارکوس شریدان چی بود ؟ 

 • قدرتمند بودن تولید محتوا : 
  مارکوس اینجا بدون اینکه به رفتار بقیه توجه کنه، بیخیال تبلیغات تلویزیونی و رادیو شد. هزینه ها رو به شدت کاهش داد و با تولید محتوای اصولی باعث شد که اعتماد به شرکت برگرده و سفارشات زیاد بشه.
 • توجه به مخاطب در تولید محتوا: 
  در مقالاتی که منتشر کرد، به جای اینکه به تبلیغات ساده برای گرفتن سفارش توجه کنه، سعی کرد سوالات ذهن مخاطباش رو پاسخ بده. سوالاتی که شاید برای خودش بدیهی بود پاسخها اما میدونست همین سوالات میتونه مانع خرید کردن بقیه باشه. 
 • نگاه کردن به کسب و کارش از دید مخاطب: 
  برای تولید محتوا و مقالات خودش رو جای مشتریانش گذاشت. کسانی که شاید هیچ اطلاعی از کسب و کار اون و ارزشهاش ندارند. 
 • جلب اعتماد مشتریان: 
  شاید برای شما هم پیش اومده باشه، وقتی کسی بتونه سوالات شما در یه زمینه رو پاسخ بده، ناخوداگاه به اون اعتماد می کنید و اون رو یک متخصص در زمینه ی کاری خودش میدونید. حتی اگه خودتون هم قصد خرید نداشته باشید، حتما اون رو به اشخاص دیگه معرفی می کنید. مطمئن باشید کسی که شما مشکلات و سوالاتش رو برطرف کنید، به یک مشتری وفادار برای شما تبدیل میشه. 
 • منظم و مستمر تولید محتوا کن: 
  درجایی مارکوس گفته بود که هرشب و بعد از برگشت از سرکارش مشغول نوشتن مقاله و تولید محتوا میشده. این یعنی استمرار و نظم در تولید محتوا داشه. استمرار و نظم برای هرکاری شما رو به موفقیت می رسونه. چه تولید محتوا باشه، چه تحصیل باشه چه هرکار دیگه ای. خیلی از ماها تصمیم میگیریم یه کاری رو شروع کنیم. ممکنه یک روز 10 ساعت اون کار رو انجام بدیم ، یک روز 2 ساعت و چند روز رهاش کنیم. این در نهایت باعث خستگی ما و رها کردن اون کار میشه. در تولید محتوا هم قضیه از همین قراره. 
 • و اما مهمترین درسش، اینه که اگه مدیر کسب و کاری هیچ کس بهتر از خودت نمیتونه کارت رو نجات بده. بهترین راه هم الان بازاریابی محتوا هست. به عنوان یک میر کسب و کار اون رو یاد بگیر . تو مقاله ی آموزش سئو (کلیک کن) ، هر آنچه که لازم داری رو برات توضیح دادیم .

شما چه درسهای دیگه ای از داستان موفقیت مارکوس شریدان گرفتید؟ برامون در دیدگاهها بنویسید.

1 نظر

 • درود
  چه جالب
  با سوالاتی که مشتریان داشتن مقاله نوشت و تولید محتوا کرد👏
  👏👏👏
  مهندس جان این هم خودش یک تکنیک عالی هست که الان از
  این داستان یاد گرفتم
  توی شغل ما هم مشتریها سوالات زیادی دارن
  حتی خیلی ها اون سوالات رو میرن و سرچ میکنن توی اینترنت
  چه عالی شد
  یعنی من هم باید توی سایتم در مورد سوالاتی که مشتریهام موقع
  مشاوره دارن، مقاله ‌‌و مطلب بزارم
  اینطوری هم بازدید سایت بالا میره هم مشتری اعتماد بیشتر میکنه
  و مشتریها بیشتر میشن
  خودش یک تکنیک فروش بسیار عالی هست برای کسانی که
  سایت دارن
  سپاس فراوان مهندس جان 🌹

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.