هوش مصنوعی به زبان آدمیزاد

هوش مصنوعی به زبان آدمیزاد

نویسنده مقاله: امیرمهدی فروتن 

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه 

4.7/5

امروزه با این سرعتی که علم پیشرفت میکنه، تقریبا همه ی ما از گوشه کنار ها اسمی از هوش مصنوعی شنیدیم. اما این هوش مصنوعی که انقدر سر و صدا کرده چیه؟ چقدر در آینده توی کسب و کار هاو زندگی شخصی ما جایی داره؟

بیاید اول در مورد تعریف هوش مصنوعی حرف بزنیم. ویکی پدیا میگه که : “هوش مصنوعی (Artificial Intelligence  )، هوشی است که توسط ماشین ها ظهور پیدا میکند، در مقابل هوش طبیعی که توسط جاندراران شامل انسان ها نمایش داده میشود”. اگر بخواییم واقع بین باشیم تا الان هیچ تعریف دقیقی از هوش مصنوعی وجود نداره. اما اگر بخواییم به زبون ساده بگیم، هوش مصنوعی هوشی است که توسط بشر ساخته شده و توانایی درک و فهم مسائل و همچنین یادگیری را دارد.

هوش مصنوعی فقط ربات هستش ؟

siri

اکثر افراد با شنیدن واژه هوش مصنوعی اولین چیزی که به ذهنشون میاد، ربات هایی هستند که توی فیلم های علمی تخیلی به نمایش گذاشته شدند. اما تنها بخشی از هوش مصنوعی در صنعت رباتیک کاربرد دارد.  برای مثال شاید تا حالا اسم سیری(Siri) را شنیده باشید یا با اون کار کرده باشید. سیری یه نرم افزار کاربردی هستش که بر روی سیستم عامل های شرکت اپل اجرار میشه. این نرم افزار کاربردی مجهز به هوش مصنوعی هستش. به این صورت که شما یکسری دستورات میدید و اون متوجه میشه و برای شما اجرا میکنه. پس طبق تعریفی که بالا گفتیم اون میفهمه و از قبل یادش دادند که چه کاری رو مطابق اون دستوری که شما میدید انجام بده.

چقدر دیگه مونده تا هوش مصنوعی وارد زندگی ما بشه ؟

یه نگاه به اطراف خودتون بندازید. همین الان هم هوش مصنوعی خیلی از زندگی ما را فراگرفته. بزارید اینجوری بگم هر چیزی رو دیدید که توانایی فهمیدن داره  و میتونه یادبگیره هوش مصنوعی محسوب میشه. از نرم افزار های ادیت عکس و ویدیو بگیرید تا اکسپلور اینستاتون تا تلویزیون های هوشمند ما تا جارو برقی هایی که جدیدا وارد بازار شدند، پس تا همین الان هم خیلی اطراف ما رو اشغال کردند.

دیگه داره ترسناک میشه !!

دیگه داره ترسناک میشه !!

خب تا حدودی این ماجرا ترسناک هم هست، اینکه یه روزی به خودمون بیایم و ببینیم یه ماشین(همون هوش مصنوعی)، اطلاعات زندگی ما را بهتر از خودمون میدونه و حتی در بعضی موقعیت ها به جای ما هم تصمیم میگیره، واقعا دلهره آوره. شاید کار به جایی برسه که اونا بخاطر صلاح کره زمین هم که شده، شر انسان ها را از این کره خاکی کم کنند. در رابطه با این موضوع بهتر بگم که نگران نباشید. هوش مصنوعی با نظارت خیلی خیلی زیاد در حال توسعه هستش و اهل فن این جریان حواسشون به این موضوعات زیاده. برای همین سرعت پیشرفت هوش مصنوعی را تا حد زیادی کم کردند.  

 

صاحب نظران این صنعت افرادی مثل ایلان ماسک(ثروتمند ترین انسان روی کره زمین)، دکتر استیون هاوکینگ (فیزکدان بزرگ تاریخ) و استیو وازکینگ (یکی از پایه گذاران علوم کامپیوتر) از بین صد ها محقق هوش مصنوعی بر این نظر هستند که هوش مصنوعی بسیار خطرناک تر از تصورات ما انسان هاست و از هوش مصنوعی نباید در صنایع نظامی استفاده کرد. چون ما هوش مصنوعی را به وجود آوردیم تا زندگی راحت تری داشته باشیم، نه اینکه بانی اصلی مرگ ما بشن.

 

آقای ایلان ماسک حرف جالبی در مورد طرز فکر هوش مصنوعی میزنه. اون میگه که : “هوش مصنوعی نیازی نداره شیطانی باشه تا انسان را نابود کنه. اگر هوش مصنوعی هدفی داشته باشه و انسان سر راهش باشه، طبیعتا انسان را نابود میکنه. بدون اینکه حتی بهش فک کنه یا ناراحت بشه. شبیه اینکه ما در حال ساخت جاده هستیم و یک لانه مورچه سر راه هست،  ما از مورچه ها متنفر نیستیم، ما فقط داریم جاده خودمون رو میسازیم. بنابراین ، خدانگهدار لانه مورچه 🙂 “

هوش مصنوعی در مشاغل

هوش مصنوعی در مشاغل

برای اینکه درک بهتری از کاربرد های هوش مصنوعی در کسب و کار جهانی داشته باشیم ، با مثال شروع میکنیم :

1.ماشین های تسلا :

ایلان ماسک (همون ثروتمند ترین انسان روی کره زمین) موسس شرکت تسلا، با خلق ماشین های خودران عصر جدیدی را در صنعت حمل و نقل بوجود آورد. این ماشین ها نیاز به هیچ گونه راننده ای ندارند  و حتی شما میتونید از خانه تا محل کارتون رو داخل ماشین بخوابید و این ماشین ها شما رو صحیح و سالم به مقصد میرسونه. 

ماشین های تسلا

2.امیلیا :

امیلیا

سلام من املیا هستم، من میتونم یه کارمند خیلی خوب باشم براش شما. برای مثال میتونم مدیریت حساب های بانکیتون رو داشته باشم و به شما گزارش بدم. من میتونم 24 ساعته و هفت روز هفته برای شما کار کنم. اگر شما من رو توی شرکتتون استخدام کنید، به غیر از وظایف خودم به بقیه کارمند ها هم کمک کنم. حتی من میتونم در مورد مسائل شخصی شما هم با شما درد و دل کنم. من به تمام زبان های دنیا مسلط هستم و هر جای دنیا که بخوایید و در هر زمانی میتونم برای شما کار کنم. من هر روز یادمیگیرم و به شما قول میدم که هیچ جیزی رو در از یاد نبرم.

این متنی که خوندید از زبون هوش مصنوعی که توسط شرکت آی پی سافت(ipSOFT)خلق شده، گفته شده. این هوش مصنوعی بهترین کارمندی هست که یه شرکت میتونه استخدام کنه.

3.فروشنده :

امروزه در بیشتر کشور های جهان اولی چیزی به عنوان فردی که پشت باجه باشد وجود ندارد. مردم بعد از خرید خودشون داخل فروشگاه ها فقط چیز هایی را که انتخاب کردن، جلوی رباتی میگیرند که بارکد اون محصول رو میخونه و قیمت اون رو به مشتری نشون میده. 

ربات فروشنده

4.کارگر :

ربات کارگر

همین الان داخل ایران خودمون هم خیلی از شرکت های بزرگ هستند که به جای استفاده از نیروی انسانی از ربات ها در کارخانه های خود استفاده میکنند. این در موقیعتی هست که هنوز این علم خیلی پیشرفت نکرده و هنوز خیلی ها با اون ناآشنا هستند. 

ولی چرا وقتی یه کاری رو خودمون میتونیم انجام بدیم، بریم سراغ هوش مصنوعی ؟

به نظر شما اگر بخواهیم یه فاصله تقریبا طولانی را از محل کار تا خانه را با متر اندازه بگیریم، بهتر یه متر دستمون بگیریم از در خونه تا محل کار یا این کار را به یه ربات که توانایی اندازه گیری داره بسپاریم؟ بنظر شما کدوم دقیق تره؟

حالا اگر قرار یه متن طولانی رو بنویسیم بهتر دست به قلم بشیم یا اینکه این کار را به عهده ی نرم افزار های تایپ صدا بسپاریم؟ کدوم یک سریع تره؟

از اینا بگذریم در برخی مشاغلی هم هست مثل وکالت یا دبیری. بهتون اطمینان میدم که حالا حالا ها هیچ هوش مصنوعی نمیتونه به یه انسان چیزی رو یاد بده، و هیچ هوش مصنوعی نمیتونه در مقابل قاضی با دلایل منطقی و احساسی از شما دفاع کنه.

توی این مقاله سعی کردیم یه دید نسبتا کلی در مورد هوش مصنوعی بهتون بدیم. ممنون که تا اینجا ما را همراهی کردید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.